2024 Oscars Winners List [LIVE]: Another ‘Oppenheimer’ Sweep
— 11 March 2024

2024 Oscars Winners List [LIVE]: Another ‘Oppenheimer’ Sweep

— 11 March 2024
Garry Lu
WORDS BY
Garry Lu

After cleaning up at this year’s Golden Globes, Oppenheimer is now favoured to take home some major prizes at the 2024 Oscars with Best Supporting Actor (Robert Downey Jr), Best Editing, and Best Cinematography already in the bag.

The 96th edition of the vaunted Academy Awards has seen Christopher Nolan’s historical drama nominated across 13 categories: including Best Picture, Best Director, and Best Actor. (UPDATE: Cillian Murphy has just secured Best Actor, while Christopher Nolan has earned Best Director, and the film as a whole has been named Best Picture.)

But it’ll have stiff competition in the likes of Justine Triet’s Anatomy of a Fall, Yorgos Lanthimos’ Poor Things, and Jonathan Glazer’s The Zone of Interest.

Let’s see how this one plays out.



2024 Oscars Winners (Live Update List)

Killers Of The Flower Moon Trailer: Scorsese Brings The Heat

Best Picture

Best Director

  • Justine Triet — Anatomy of a Fall
  • Martin Scorsese — Killers of the Flower Moon
  • Christopher Nolan — Oppenheimer [WINNER]
  • Yorgos Lanthimos — Poor Things
  • Jonathan Glazer — The Zone of Interest

Best Actor

  • Bradley Cooper — Maestro
  • Colman Domingo — Rustin
  • Paul Giamatti — The Holdovers
  • Cillian Murphy — Oppenheimer [WINNER]
  • Jeffrey Wright — American Fiction

Best Actress

  • Annette Bening — Nyad
  • Lily Gladstone — Killers of the Flower Moon
  • Sandra Hüller — Anatomy of a Fall
  • Carey Mulligan — Maestro
  • Emma Stone — Poor Things [WINNER]

Best Supporting Actor

  • Sterling K. Brown — American Fiction
  • Robert De Niro — Killers of the Flower Moon
  • Robert Downey Jr. — Oppenheimer [WINNER]
  • Ryan Gosling — Barbie
  • Mark Ruffalo — Poor Things

Best Supporting Actress

  • Emily Blunt — Oppenheimer
  • Danielle Brooks — The Color Purple
  • America Ferrera — Barbie
  • Jodie Foster — Nyad
  • Da’Vine Joy Randolph — The Holdovers [WINNER]

Best Adapted Screenplay

  • American Fiction [WINNER]
  • Barbie
  • Oppenheimer
  • Poor Things
  • The Zone of Interest

Best Original Screenplay

  • Anatomy of a Fall [WINNER]
  • The Holdovers
  • Maestro
  • May December
  • Past Lives

Best Visual Effects

  • The Creator
  • Godzilla Minus One [WINNER]
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One
  • Napoleon

Best Costume Design

  • Barbie
  • Killers of the Flower Moon
  • Napoleon
  • Oppenheimer
  • Poor Things [WINNER]

Best Makeup & Hairstyling

  • Golda
  • Maestro
  • Oppenheimer
  • Poor Things [WINNER]
  • Society of the Snow

Best Cinematography

  • El Conde
  • Killers of the Flower Moon
  • Maestro
  • Oppenheimer [WINNER]
  • Poor Things

Best Production Design

  • Barbie
  • Killers of the Flower Moon
  • Napoleon
  • Oppenheimer
  • Poor Things [WINNER]

Best Sound

  • The Creator
  • Maestro
  • Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One
  • Oppenheimer
  • The Zone of Interest [WINNER]

Best Film Editing

  • Anatomy of a Fall
  • The Holdovers
  • Killers of the Flower Moon
  • Oppenheimer [WINNER]
  • Poor Things

Best Original Score

  • American Fiction
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Killers of the Flower Moon
  • Oppenheimer [WINNER]
  • Poor Things

Best Original Song

  • ‘The Fire Inside’ — Flamin’ Hot
  • ‘I’m Just Ken’ — Barbie
  • ‘It Never Went Away’ — American Symphony
  • ‘Wahzhazhe (A Song for My People)’ — Killers of the Flower Moon
  • ‘What Was I Made For’ — Barbie [WINNER]

Best Animated Short Film

  • Letter to a Pig
  • Ninety-Five Senses
  • Our Uniform
  • Pachyderme
  • War Is Over! Inspired by the Music of John and Yoko [WINNER]

Best Live-Action Short Film

  • The After
  • Invincible
  • Knight of Fortune
  • Red, White and Blue
  • The Wonderful Story of Henry Sugar [WINNER]

Best Documentary Short Film

  • The ABCs of Book Banning
  • The Barber of Little Rock
  • Island in Between
  • The Last Repair Shop [WINNER]
  • Nǎi Nai & Wài Pó

Best Documentary Feature Film

  • Bobi Wine: The People’s President
  • The Eternal Memory
  • Four Daughters
  • To Kill a Tiger
  • 20 Days in Mariupol [WINNER]

Best International Feature Film

  • Io Capitano (Italy)
  • Perfect Days (Japan)
  • Society of the Snow (Spain)
  • The Teachers’ Lounge (Germany)
  • The Zone of Interest (United Kingdom) [WINNER]

Best Animated Feature Film

  • The Boy and the Heron [WINNER]
  • Elemental
  • Nimona
  • Robot Dreams
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

Looking to add to your streaming stack? Take a look at our round-up of the best streaming services in Australia.

Related Articles:

Also Read:

Subscribe to B.H. Magazine

Garry Lu
WORDS by
After stretching his legs with companies such as The Motley Fool and the odd marketing agency, Garry joined Boss Hunting in 2019 as a fully-fledged Content Specialist. In 2021, he was promoted to News Editor. Garry proudly retains a blue belt in Brazilian Jiu-Jitsu, black bruises from Muay Thai, as well as a black belt in all things pop culture. Drop him a line at [email protected]

TAGS

Share the article